Hotel Del Luna – Dizi Yorumu

Merhaba arkadaşlar, epey bir aranın ardından ben yine Kore Dizilerine sarmış bulunmaktayım. Gerçi bu sıralar sürekli Netflix’te takılıyorum ve oradaki Kore dizilerini izliyorum ancak üzülmeyin. Hotel Del Luna Kore’de TVn kanalında yayınlandığı için mutlaka internetteki sitelere de düşmüştür. Yani izlemek için mutlaka Netflix hesabınız olmasına gerek  yok.

Hızlıca Hotel Del Luna’nın konusundan, karakterlerinden ve dizi hakkındaki düşüncelerimden bahsedeyim…

Hotel Del Luna – Konusu:

Dizi, Seul’un şehir merkezinde bulunan ve müşterilerinin yalnızca hayaletlerin olduğu ‘Hotel del Luna’ adlı gizemli bir otelde geçmektedir. Bu otelin CEO’su (IU) yaptığı büyük bir hatadan dolayı lanetlenerek 1000 yıldan fazladır, bu otelde yaşamak zorunda kalmıştır. Bir gün, bir adam (Yeo Jin-Goo) beklenmedik bir şekilde bu otelde yönetici olarak çalışmaya başlar.

Hotel Del Luna – Karakterleri:

IU, dizide ‘Hotel del Luna’ adlı hayaletli bir otelin CEO’su olan Jang Man-Wol karakterini canlandırmaktadır. Güzel bir kadındır. Ancak başkalarına karşı kibar bir insan değildir. Hırçın, huysuz, herkese kuşku ile yaklaşan açgözlü birisidir. 1300 yıldır bir lanetin etkisi altındadır.

Yeo Jin-Goo dizide ‘Hotel del Luna’nın yeni genel müdürü olan Koo Chan-Sung karakterini canlandırmaktadır. Samimi bir şekilde mükemmeliyetçidir. Akılcı birisi gibi görünmesine karşın gerçekte kalbiyle hareket eder. Eskiden çok uluslu bir otel zincirinde yönetici yardımcılığı yapmaktaydı ve bu işi yapan en genç isimdi. Ancak bu işi bırakarak, ‘Hotel del Luna’da çalışmaya başlar.

Shin Jung-Geun dizide ‘Hotel del Luna’da barmen olarak çalışan Kim Seon-Bi karakterini canlandırmaktadır. ‘Hotel del Luna’nın 500 yıldan fazla süredir çalışanıdır.

Bae Hae-Sun dizide ‘Hotel del Luna’da oda yöneticisi olarak çalışan Choi Seo-Hee Bi karakterini canlandırmaktadır. Yerinde duramayan, kıpır kıpır, pratik ve etkin birisidir.

P.O dizide ‘Hotel del Luna’nın en genç çalışanı olan Ji Hyun-Joong karakterini canlandırmaktadır. Oldukça kibar ve nazik birisidir. Ancak çalışmayı hiç sevmemektedir. O okumayı daha çok sevmektedir.

Kang Mi-Na dizide ‘Hotel del Luna’da stajyer olarak çalışmaya başlayan Yoo-Na karakterini canlandırmaktadır. 18 yaşında, akıllı ve enerjik bir genç kızdır.

Jung Dong-Hwan dizide ‘Hotel del Luna’da 30 yıldır çalışan Genel Müdür Noh karakterini canlandırmaktadır. Jang Man-Wol’un (IU) en büyük destekçilerinden birisidir. Ancak emekliliği yaklaşmıştır.

Lee Do-Hyun dizide bir general olan Go Chung-Myung karakterini canlandırmaktadır. Jang Man-Wol’un (IU) ilk aşkıdır.

Lee Tae-Sun dizide Jang Man-Wol’un (IU) geçmişi ile bir bağlantısı olan Yeon-Woo karakterini canlandırmaktadır. Man-Wol‘un sağ koluydu ve uzun zaman beraber çalışmışlardır.

Seo Yi-Sook dizide ruhlar diyarından dünyaya gidip gelen Ma Go-Sin karakterini canlandırmaktadır. Bu şekilde insanların yaşamlarını ve ölümlerini kontrol altına almaktadır.

Kang Hong-Seok dizide ‘Hotel del Luna’da hayaletleri ölüleri ruhlar diyarına yönlendiren Sa-Sin (ölüm meleği) karakterini canlandırmaktadır.

Jo Hyun-Chul dizide Koo Chan-Sung’un (Yeo Jin-Goo) tek arkadaşı olan Sanchez canlandırmaktadır.

 

Hotel Del Luna – Dizi Yorumu:

Evet… Geldik mi Hotel Del Luna yorum sıramıza?

Öncelikle, tekrar tekrar izlediğim Kore dizilerinden sonra ilk defa sadece fragmanına bakıp izlediğim Kore dizilerinden birisi oldu. Epeydir sevdiğim Kore dizilerini tekrar tekrar izlediğim için güncel dizilerden kopmuştum ve yazımın da başında dile getirdiğim gibi kendimi Netflix batağına düşürdüm.

Sonra orada dizilere bakarken Hotel Del Luna’ya denk geldim ve fragmanını izledikten sonra dikkatimi çekti.

Açıkçası, en beğendiğim dizilerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Fantastik, romantik ve dram türünün oluşturduğu Hotel Del Luna dizisi, gereksiz romantizm gösterilerinden, aşırı dramdan ve uçuk fantastik evrelere çıkmadan o kadar güzel şekilde işlemiş ki konuyu fena halde beğendiğimi sanırım defalarca kez söyleyebilirim. Bu yüzden sizlere diziyi oldukça içten bir şekilde önerebilirim.

Senaryo, mükemmel işlenmiş ve oyuncuların karakterlere bürünüşünden oldukça memnun olduğumu dile getirmeliyim. Zaten Yeo Jin-Go’yu Circle dizisinden de seviyordum burada görünce de kendi kendime, “Yahu ben bu adamı bir yerde gördüm… Gördüm,” deyip durdum. Meğerse Circle’muş. Adamın profiline girene kadar hatırlamadım çünkü itiraf etmek gerekirse bu Koreli adamlar hep birbirine benziyor :d

İlk başta Welcome to Waikiki’den tanıdık geliyor sanmıştım, meğerse kafamı çorbaya çeviren Circle’dan tanıdık geliyormuş. Orada da oyunculuğunu beğendiğimi söylemem gerek. Bu adamın oyunculuğu iyi, çığlıkları da güzel. Hotel del Luna’da birkaç kez duyduktan sonra beğendim 😀

Evet, söz konusu yorumumuz dağılmadan önce sizlere spoiler vermeden nelerden bahsedebileceğimi düşünüyorum.

Öncelikle, kurgunun işlenişi farklıydı. Hayaletlerle ilgili oluşturulmuş diziler arasından en beğendiklerimden birisi olduğunu söyleyebilirim. En azından bu dizide, hayaletlerin neden var olduğu, niçin öteki tarafa gidemediği detaylı bir şekilde anlatılmış. Ek olarak, ortaya büyülü bir otelin çıkması bu otele bağlı bir kadının (adam da olabilir :p) geçmişiyle yüzleşmesi gerekenler olduğunu tane tane her bölümde oldukça güzel işlemişler.

Senaryo, kurgu, oyuncular, oyunculuklar… Hepsi mükemmeldi.

Bu yüzden, hepinizin izlemenizi isterim. Oldukça güzel bir diziydi, sıkmıyordu ve gereksiz ayrıntılardan kaçınılmasına rağmen oldukça güzel, komik eğlenceli sahneler vardı.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın!

7 thoughts on “Hotel Del Luna – Dizi Yorumu

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: