anime-ve-manga-turleri

Merhaba arkadaşlar! Biliyorum, daha dün animelerle ilgili bir paylaşım yapmıştım ve yine çok geçmeden buradayım… Neden olduğunu başlıktan da anlamışsınızdır.

Size anime ve manga türlerinin ne olduğunu burada kısaca açıklayacağım ki bir sonraki anime ve manga yazılarımda direk bu sayfaya yönlendirebileyim sizi…

Ehm, başlıyorum!

 

> Shoujo: 8-18 yaş arası genç kızlara yöneliktir. Bol bol aşk ve çocuksu olaylar gerçekleşir. Tatlı romantizm dediğim eğlenceli sahneler yer alır.

> Josei: 18-40 yaş arası kadınlara yönelik türdür. Aşklar gerçekçidir, Shoujo’ya göre biraz daha olgun içerikler barındırıyor.

> Shoujo Ai: Kızlar arasındaki aşkı konu alan bir türdür. Cinsellik yoktur, bir nevi shoujo ile birebir aynı sadece aşk iki kız arasında.

> Yuri: Kadınlar arası ilişki, Shoujo Ai’nin bir ileri aşamasıdır. Genelde +18 oluyor.

> Shounen: 8-18 yaş arası erkek çocuklarına yöneliktir. Aşk çocuksudur, genelde kavgalı, dövüşlü sahneler barındırır. İtişmeli kakışmalı sahneler görürsünüz bazıları çok da eğlencelidir.

> Seinen: 18-40 yaş erkeklere yönelik türdür. Üniversite öğrencileri ya da çalışanlara yöneliktir. Bu türde aşklar daha gerçekçidir ve yetişkinlik sorunlarını işlerler genelde.

> Shounen Ai: Erkekler arasındaki aşkı konu alan bir türdür.

> Yaoi: Erkekler arası ilşki, Shounen Ai’nin bir ileri aşamasıdır. +18 sahneleri bulunur.

> Hentai: Yetişkin içeriği barındıran anime ve manga türüdür. (Zaten çevirirsek de dilimize ‘sapık’ olarak geçiyor.)

> Ecchi: Çıplaklık içeriyor, Harem’in erkek versiyonudur. Genelde bir erkek ana karakterin çevresinde dört beş tane güzel kız bulunur ve bu kızların birçok yeri açık saçık ortadır.

> Harem: Bir kadın/kız karakter olur ve çevresinde pervane olan beş altı erkek vardır.

> Gender Bender: Kızların erkek kılığına girdiği, erkeklerin kız kılığına girdiği anime türüdür.

> Dementia: Akıl karıştıran hikâyeleri konu alan bir türdür.

> Martial Arts: Japonya’ya özgü dövüş sanatlarını konu alan anime ve manga türüdür.

> Mature: 17 yaş altı kişilere uygun olmayan kan, vahşet, cinsel içerik ya da ağır küfürlü dil barındıran anime ve manga türüdür.

> Slice of Life: Gerçek hayatı yansıtan anime ve mangalardır.

 

Arkadaşlar daha birçok anime ve manga türü var, fakat onların isminin Türkçe söylenişleri de bulunduğu için açıklama gereksinimi duymadım. Yine de bunlar ne diye sorarsanız: Mecha, robotları konu alan bir tür. Mystery, gizem içerikli. Psychological, psikolojik baskı yaratan türler vesaire…

Peki, yukarıda açıkladığım türlerin hepsinden anime izledim mi? Hayır.

Ben anime izlemeye Shoujo ile başladım sonra da Shounen ağırlıklı izlemeye devam ettim. Birkaç tane Shounen Ai manga okudum evet, çünkü kız erkek arasındaki ilişkileri mangalarda okumak çok sıkıcıydı bir bakayım erkekler arasında nasıl oluyor derken kendimi Shounen Ai okumaya kaptırdım… Açıkçası, okurken epey eğlenmemi sağladılar.

Örnek verecek olursam, 19 Tian benim severek okuduğum bir Shounen Ai webtoon’udur.

Yine severek okuduğum bir mangayı önerecek olursam, Shoujo ve School Life türüne giren Ao Haru Ride mangasını önerebilirim. Animesi yarım bırakıldığı için mutsuz bir okurum şu sıralar…

 

Bize destek olmak için sitemizdeki reklamlara tıklamayı unutmayın 🙂

Semiha Kaya

6 Haziran 1998 doğumlu, hayalleri yaşından çok olan ve hepsini bir bir gerçekleştirmek için acayip hırs dolu bir insanım.
Hırsımın yanı sıra, üşengeç ve unutkan da olduğum için tüm planlarımı sonsuza dek yaşayacakmışım gibi yaparım lakin genelde anın tadını çıkartırım. Hem ne demiş James Dean?
"Sonsuza kadar yaşayacakmışsın gibi hayal kur. Bugün ölecekmişsin gibi yaşa."
İşte tam olarak ben de böyleyim. Sonsuz hayale sahibim ancak anımın da kıymetini biliyorum. Her anın tadını çıkartıyorum.
Size de anınız kıymetini bilmenizi tavsiye ederim, ne de olsa zaman geri dönmez. :)

Bana, instagram: semihaakaya kullanıcı adı üzerinden ulaşabilirsiniz!

Önerilen makaleler

9 Yorum

  1. […] türleri hakkında merak ettikleriniz varsa buradan anime türlerini yazdığım yazıya bakabilirsiniz. Ayrıca, izlediklerimiz yazısına tıklayarak […]

  2. […] bu arada eğer anime ve manga türlerini bilmiyorsanız buradan […]

  3. […] için anime önerileri serimizin sonuna geldik. Daha fazla anime önerisi ya da sevdiğiniz anime türleri üzerine öneriler isterseniz, yorumlarda belirtebilirsiniz. Ayrıca sizlerde yorumlarda anime […]

  4. […] türü (anime türlerini bilmiyorsanız buraya tıklayarak yazımızdan türün içeriğini öğrenebilirsiniz): Oyun, Psikolojik, Gerilim, […]

  5. […] Anime Türü: Okul, Süper Güçler, Dram […]

  6. […] Anime Türü: Fantastik, Yaşamdan Kesitler, Dram […]

  7. […] Anime Türü: Fantastik, Aksiyon, Shounen, Süper Güçler, Dram, Askeri. […]

  8. […] sıklıkla kullanılan eklerin, kelimelerin ne olduğunu açıklayayım. Tabii bunlardan önce Anime ve Manga Türleri yazısından, seveceğiniz anime ve manga türlerine […]

  9. […] yine bir shoujo anime (anime türleri sayfasından hangi türe girdiğini öğrenebilirsiniz) ve yine yarım hissettiren bir anime… […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: