KİTAP OKUYAMAMAK, ODAKLANAMAMAK VE ÇÖZÜMLERİ

Merhaba arkadaşlar!

Bu yazımda, sizlere benim de bu aralar çok sık yaşadığım, kitap okuyamamak, çabuk sıkılmak, odaklanamamak ve başladığım kitabı bitirememek gibi problemlerden ve onların çözümlerinden (benim fikirlerimden) bahsetmek istiyorum.

 

Küçüklüğümden beri kitap okumayı seven ben, iki senedir bayılarak okuduğum kitaplara el uzatma konusunda büyük sıkıntılar çekiyorum. Ayda en az üç kitap bitirirken şimdi senede üç kitabı zor bitiriyorum, düşünebiliyor musunuz? Bunun nedenini çok sorguladım ve en büyük sebebinin İnternet bağımlılığı olduğunu buldum. Ee tabii bunun yanında stres, yeni bir düzene geçiş ve buna benzer şeyler de var ama en büyük etken gerçekten de İnternet ve telefon (aslında tamamen sosyal medya bağımlılığı) olduğuna karar verdim.

Öncelikle bu telefon dediğimiz icadın, hayatımızı hem çok kolaylaştırdığını hem de bir o kadar zarar verdiğini söylemek istiyorum.  Telefona bu kadar bağımlı olduktan sonra günlük kitap, gazete ve dergi okuma vaktimizin azaldığını ama aynı zamanda da, telefondan online olarak dergilere, haberlere ve kitaplara ulaşabildiğimizi biliyoruz ama bu ne kadar sağlıklı oluyor?

Kendimce kitap okuma alışkanlığımı tekrar kazanmanın birkaç yolunu düşündüm, tartıştım ve sizlerle paylaşmak istedim.

 

 • Öncelikle kitap okuma alışkanlığınızı, bu yaşa (kaç yaşında olursanız olun) kadar kazanamadıysanız sizlere, en çok sevebileceğiniz türü ya da türleri keşfetmenizi öneririm ve kitap okuma alışkanlığını geri kazanmak isteyen sevgili okuyucular, siz de bayıla bayıla bir oturuşta okuyabildiğiniz türlere ufacık bir geri dönüş yapın. Ya da en sevdiğiniz o kitabı sahalara geri döndürün ve kendinizi de böylece kitap okuma sahalarına geri döndürmüş olacaksınız.

 

 • Aslında ilk maddeye konulması gereken bir şeyden bahsedeceğim şimdi size, internetinizi kapatın! Kitabı elinize aldığınız o an sosyal medyadan uzaklaşmanızı öneriyorum. İsterseniz okumadan önce fotoğrafını paylaşıp kendinizi motive edebilirsiniz fakat okurken o bildirimler dikkatinizi dağıtmamalı ya da kız/erkek arkadaşınız size yarım saatliğine müsaade etmeli. Diğer türlü okumak için kendinize vakit yaratamazsınız…

 

 • Diğer önemli bir noktaysa kitabınızın çok kalın ve ağır dilde olmamasıdır çünkü kalın bir kitap siz fark etmeseniz bile gözünüzü korkutabilir ya da kitap içerisinde geçen ağır kelimeler sizi o kitaptan kolayca uzaklaştırabilir. Bu konudaki tavsiyem her yaştan insana hitap eden ve her kitaplıkta bulunması gereken kitaplar olacak, küçük bir araştırmayla bu tür kitapları bulabilirsiniz ya da sizin isteğiniz üzere, her yaştan insana hitap eden ve her kitaplıkta bulunması gereken kitaplar, adı altında bir yazı hazırlayabiliriz.

 

 • Dikkatinizi dağıtacak şeyler varken sakın kitap okumaya kalkmayın! Sizlere örnek vereyim, ben yolculuk yaparken genelde etrafı izleyen birisiyimdir. Vapurdayken denizi izlerim, otobüsteyken yolları ama metro gibi ulaşım araçlarında izleyecek sadece insanlar var! İnsanlara bakmak da o kadar ilgi çeken bir şey olmadığı için kitaba odaklanabiliyorum. Eğer sizler dışarıda odaklanamıyorsanız, dikkatiniz çok kolay dağılıyorsa, kitap okumak için evde en az eşyalı olan odanızı seçebilirsiniz. Eğer etrafı izlemeyi seviyorsanız da camın önünde kitap okumamalısınız. Eğer ki etrafı izlemek dikkatinizi çekmiyorsa, cam kenarı içinizi açıp sizi kitapların dünyasına da çekebilir. Bunu kendiniz belirleyin, yeter ki dikkatiniz başka şeylere yönelmesin.

 

 • İlk okuma dönemlerinde saatlerce okumayı sakın düşünmeyin, zaten bünyeniz buna izin vermeyecek, 5-10 dakika arasında sıkılacaksınızdır. İlk etapta kendinize minimum düzeyde okuma süresi belirleyin. Sizi sıkmayacak ama kitaba da bağlanabilmenizi, olayları anlayabilmenizi sağlayan bir süre olmalı. Mesela bu konuda kısa, bölüm bölüm yazılan bazı kitaplar oluyor, onlardan başlayabilirsiniz.

 

Beni ilk okumaya bağlayan kitap, Rick Riordan’ın Şimşek Hırsızı isimli kitabıydı, hem dediğim gibi bölüm bölümdü hem de sevdiğim bir türdü. Onu okuyana kadar sanırım pek hevesli ve bağlı değildim kitaplara sonra o kitapla tanıştım ve kitap kurdu oluverdim!

Size verebileceğim kısa ve öz tavsiyeler bunlardı, umarım faydalı olmuştur, bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. 🙂

Beğenip, yorum atarak bize destek olabilirsiniz!

Aybike Parlak

3 Mart 1998 doğumluyum, doğduğum andan itibaren hayvanlarla beraber büyüdüm, şuanda da 2 kedi, 1 köpek annesiyim. Hayal kurmayı, gezmeyi, arkadaşlarımı, kitap okuyup bir şeyler izlemeyi ve yazmayı küçüklüğümden beri çok seviyorum. Hayatta ki amacımı hala kestirebilmiş değilim ama şuanlık hayvanlarla ilgilenmeye çalışıyorum, çünkü onların bize ihtiyacı var. (Veteriner Teknikerliği öğrencisi oldum bu yazıyı yazdığımdan beri.
Genel olarak çok tembel birisiyim (blog işi tembelliğe karşı ama halledicez bir şekilde) Ortaokuldayken çok fazla deneme türü, hikaye yazıyordum fakat baya bir süredir yazmıyorum ayrıca şu sıralar kitap okumakta da zorlanıyorum ama kitaplara ve yazma işine tekrar odaklanmak istiyorum.
Kısaca deneyimlerim, sevdiğim şeyler, yorum yapmak istediğim şeyleri sizinle paylaşmak, fikrimi belirtmek istiyorum. Umarım sizin için de yararlı olur. Henüz insanlara kendimi anlatma konusunda yetersiz de olsam beni anladığınızı umuyorum ve zamanla geliştikçe her şey daha iyi olacak. Umarım yazılarımızı beğenirsiniz.

Önerilen makaleler

6 Yorum

 1. Bende son zamanlarda kitap okuyamıyorum

 2. Okuman gereken bir kitap vardı oysaki…

 3. Tavsiyelerimi uygulamaya çalışırsanız belki okuyabilirsiniz 😀

 4. Tavsiyelerinize uymaya çalışacağım umarım tekrar kitap okuma alışkanlığı kazanırım umarım yazılarınız çok yararlı buluyorum umarım başarılı olursunuz 🙂

 5. Tavsiyeler için çok teşekkürler. Ben de normalde fazla fazla okuyan biriyimdir. Senin gibi. Ama şu sıralar bunalıma girmiş gibiyim okuyamıyorum,ilerleyemiyorum. Bunları uygulayacağım. Ek olarak 10 dk kitap 2 dk dinlenme şeklinde okumak da faydalı oluyor. Bunu da yeni denemeye başladım belki birilerine yardımcı olur. Blogunu da çok sevdim bu arada :))

 6. Merhaba, yorumunuz ve tavsiyeniz için teşekkür ederiz. Son zamanlarda benim denediğim yeni taktik de kitaplardaki bölüm aralarında spor hareketleri yapmak. Hem fiziksel hem de zihinsel bir gelişim olarak vakti güzel değerlendiriyorum. Güzel oluyor. 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: