YEŞİLİN KIZI ANNE AVONLEA KİTAP YORUMU | L. M. MONTGOMERY

Bu kitabın yorumunu sizlerle paylaşmayı unuttuğumu fark ettim, halbuki favori serilerimden birisi kendisi.  Belki bilmeyenler vardır, bende yeni öğrendim ; bu seri diğer ülkelerin bir çoğunda çocuk klasikleri olarak sayılıyormuş. Düşünsenize bu kitapları okuyarak büyüdüğümüzü ! Hem kitap okumayı sever çoğu insan hem de daha pozitif bir çocukluk geçiririz diye düşünüyorum. En kısa sürede bizim ülkemizde de çocuklara tavsiye edilmesini diliyorum.

 

Öncelikle diziyi izleyen arkadaşları önceden uyarıyorum, serinin bu kitabının hiçbir sahnesi dizide bulunmuyor, yani çok farklı şeyler görüyoruz.

 

Anne bu kitapta 17 yaşındadır ve bir zamanlar öğrencilik yaptığı okulda şimdi o öğrencilere bir şeyler öğretiyordur. Önceki kitabın sonunda yaşanılan o üzücü olaydan sonra Anne hayallerinden, hedeflerinden vazgeçip Marilla’nın yanında kalmaya karar vermiş.  Bir üsre sonra da Marilla’nın akrabasının ikiz çocukları mecburen Anne ve Marilla’nın yanında yaşamaya başlarlar. Bu ikizler çok zıt karakterlerdedir ve Anne için büyük sorumluluklardır.

 

Hayalleriyle ve pozitifliğiyle yaşamaya devam ederken bu sorumluluklarının da farkındadır.  Bu kitapta Anne’in arkadaşlarını daha az görüyoruz, Diana ile birlikte bir gün bir evi ziyarete gidecekken yanlış yoldan çıkarlar ve  Bayan Lavander ile tanışırlar….

 

Bayan Lavander, Anne’in daha büyük versiyonuydu bana kalırsa. Kadıncağız 20 yıldır aşık olduğu kişiyi beklemiş, bir süre bu hikayeyi dinliyoruz. Sonu tatlıya mı bağlanıyor yoksa kötü mü bitiyor size bundan bahsetmiyorum.

 

Kitabın neredeyse %1 lik bir dilimde bulunan Gilbert ile ilgili de çok güzel gelişmeler görüyoruz arkadaşlar… Sıradaki kitapta bence bizi Anne & Gilbert aşkı bekliyor derim ben…

 

8 kitaplık bir seri olacakmış ve ben eminim ki bir tanesinde bile sıkılmayacağım… Keyifli okumalar dilerim. Youtube kanalımda daha detaylı bir yorum bulunmakta  🖤

https://www.youtube.com/watch?v=o7HDW_M0N3w

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: