Sweet Home – Dizi Yorumu

Merhaba arkadaşlar!

Yine bir dizi yorumuyla karşınızdayım… Bu dizinin Netflix’te yayınlanacağını duyduğumda epey sevinmiştim çünkü severek okuduğum bir çizer olan Hwang Young-Chan’ın webtoon’undan uyarlama. Hatta dizi içerisinde, yazarın ilk webtoon’u olan Bastard (Piç)’e de göndermeler yapılıyor. Mesela oradaki asi (mahallenin delisi) kız, sürekli o webtoon’u okuyor.

Benim de anılarım canlanmadı diyemem… Açıkçası çok severek okuduğum kasvetli bir hikayesi vardı Bastard’ın. Seri biter bitmez de çizerin Sweet Home kurgusuna geçmiştim. Uzunca bir süre bölüm gelmeyince de açıp okumayı unuttum. Bir de ne yalan söyleyeyim sürekli bölüm gelmiş mi diye site site dolanmak da yorucuydu.

Sonra Netflix’ten sizlere neler önerebilirim diye bakınırken, yeni çıkacaklar listesinde bir de ne göreyim? Sweet Home! Diziyi isminden de değil, ana karakterin afiş için hazırlanan kılığından, tarzından ve elindeki silahtan tanıdım webtoonu. Sonra hemen okudum, araştırdım ve anladım ki benim okuduğum webtoon bu… Sonra da oyuncularına baktım.

Ana karakterlerden iki tanıdık oyuncu vardı. Birisi Love Alarm dizisinde oyunculuğunu çok beğenmediğimi söylediğim (şu anki oyunculuğunun çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim) Song Kang vardı. Ayrıca yine Hotel del Luna‘da yan karakter olan ama ana karakterin gelişiminde fazlasıyla rolü bulunan bir oyuncu olan Lee Do-Hyun da bu dizide ana karakterlerden birisiydi.

Zaten oyuncuları birazdan detaylıca yazacağım… Sadece dizinin konusuna girmeden önce şöyle bir heyecanımdan sizlere bahsetmek istedim. ^^ Ek olarak, eğer mideniz, psikolojiniz kan, vahşet ve canavarları kaldıramıyorsa… Sakın. Başlamayın. Bu. Diziye.

Aniden burun kanamaları, kopan uzuvlar yani akla hayale gelebilecek mide yoran her şey var bu dizide. Gerilim yüklü olduğunu da söyleyebilirim. Gerilim deyince, ben son zamanlarda fazla mı gerilim dizisi izliyorum acaba? Geçenlerde yine aynı uyarıyı Alice in Borderland dizisi için de yapmıştım…

Her neyse, ben uyardım… Ama eğer mideniz kaldırıyorsa, vahşet bana vız gelir tırıs gider diyorsanız… İzleyinn!!!

Gelelim dizinin oyuncu kadrosuna, konusuna ve yorumuna!

Sweet Home – Dizi Konusu:

Dizinin konusu, izole edilmiş bir alanda, canavarlar ile mücadele eden bir grubun etrafında dönmektedir. Lise öğrencisi olan Cha Hyun-Soo, Babası, annesi ve küçük kardeşi ile birlikte yaşamaktadır. Ancak ailesi ile konuşmayacak kadar sessiz birisidir ve odasından nadiren çıkar. Bir gün, onun dışında tüm ailesi, bir trafik kazasında hayatını kaybeder. Tamamen yalnız kaldığı için küçük bir apartman dairesine taşınır. Aniden insanların canavarlaşmaya başladığı bir olay meydana gelir. Diğer apartman sakinleri ile birlikte, canavarlara karşı mücadele etmeye başlar ve hayatta kalmaya çalışır.

Sweet Home – Dizi Kadrosu:

Song Kang – Cha Hyun-Soo: Lise öğrencisi olan Cha Hyun-Soo karakterini canlandırmaktadır. Babası, annesi ve küçük kardeşi ile birlikte yaşamaktadır. Ancak ailesi ile konuşmayacak kadar sessiz birisidir ve odasından nadiren çıkar. Bir gün, onun dışında tüm ailesi, bir trafik kazasında hayatını kaybeder. Tamamen yalnız kaldığı için küçük bir apartman dairesine taşınır. Aniden insanların canavarlaşmaya başladığı bir olay meydana gelir. Diğer apartman sakinleri ile birlikte, canavarlara karşı mücadele etmeye başlar ve hayatta kalmaya çalışır.

Lee Jin-Wook – Pyeon Sang-Wook:  Gizemli bir adam olan Pyeon Sang-Wook karakterini canlandırmaktadır. Herkesin bir gangster olduğunu zannettiği eski bir dedektiftir.

Lee Si-Young – Seo Yi-Kyung: Sert bir kadın olan Seo Yi-Kyung karakterini canlandırmaktadır. Özel kuvvetlerde hizmet veren eski bir itfaiyecidir.

Lee Do-Hyun – Lee Eun-Hyeok: Oldukça zeki ve soğukkanlı birisi olan Lee Eun-Hyuk karakterini canlandırmaktadır. Gizemli salgında, apartman sakinlerine liderlik etmekte oldukça yardımı olur.

Lee Do-Hyun – Yoon Ji-Su

Go Min Shi – Lee Eun-Yoo

Go Yoon Jung – Park Yu-Ri

Kim Gab Soo – Ahn Gil-Seop

Kim Nam Hee – Jung Jae-Heon / Jayhun

Sweet Home – Dizi Yorumum:

Yazının başında da dile getirdiğim gibi ben bu dizinin webtoonunu okuyordum ama bir süre sonra yarım bırakmak zorunda kaldım ve bu güne kadar da webtoonu okumadığım için sonuna kadar gelemedim. Ancak benim okuduğum yere kadar sanırım, dizinin üçüncü veya dördüncü bölümüne kadar geliyordu.

Dizi 10 bölümden oluşuyor. Her bölüm 45-55dk arasında.

Açıkçası, dizinin son üç dört bölümü ben kahretti. Kalbim paramparça oldu… Hem gerilimi hem duyguları o kadar iyi yansıttılar ki… Aralarındaki bağı gerçekten hissettim. Alice in Borderland‘da da dediğim gibi, bir yerde kapana kısılmış insanların arasında gelişen bağı ve yaşam mücadelesi verirken onları bir araya getiren gücü izlemeyi seviyorum.

Genellikle de bu tip kurguları soluksuz izliyorum.

Sweet Home da oldukça güzeldi bunu webtoon’u okurken de hissetmiştim. Dizinin detaylı yorumuna gireyim şimdi de…

Başlangıçta, Eun-Hyeok karakteri fazla soğukkanlı ve gıcık bir tip olarak gelmişti ama amacının herkesi hayatta tutmaya çalışmak olması ve bunun için elinden geleni yapması rasyonel davranması sonlara doğru beni oldukça etkiledi. Belki de sonlara doğru gerçekten hissettiklerini gösterebildiği için bunu düşündüm. Öte yandan, dizide en çok dikkatimi çeken karakter Sang-Wook’tu. Onun da hayatında zorlu dönemler olmuştu ve bir şekilde hayatta kalmayı başarmıştı.

Ancak hayatta kalırken bile yaşam konusunda o kadar isteksizdi ki… Bu felaketle birlikte onu hayata bağlayan insanların olduğunu görmek beni mutlu etmişti ama mutluluğum biraz kursağımda kaldı çünkü son bölümlere doğru işler zıvanadan çıktı…

Ayrıca oldukça güzel bir ost listesi vardı. Ancak youtubeda ost listesini bulamadığım için ekleyemiyorum buraya ama aşağıya dizinin fragmanını bıraktım. Tahminimce ağırlıklı olarak Imagine Dragons şarkılarını kullandılar. En çok odaklanabildiğim Warriors şarkısı oldu.

Ayrıca okuduklarıma göre, dizi Netflix’in en çok bütçe kullanılan Kdraması olmuş. Ancak buna rağmen görsel efektlerin zayıf olması, canavarların Supernatural 1. Sezondaki canavarlar gibi basit görünmesi başlangıçta fazlasıyla gözüme batmıştı. Sonrasında canavarları biraz daha kostüm ve makyajla yapmaya başladılar sanırım çünkü daha izlenebilir hale geldi…

Bunlar dışında, oyunculuklar gerçekten çok iyiydi. Küçücük çocuklar bile oldukça yetenekliydi ve gerçekten güzel bir gerilim dizisi ortaya koymuşlar.

Bilirsiniiz, beğendiğim şeyler hakkında çok uzun şeyler yazamıyorum ama “MUTLAKA İZLEYİN” diye haykırabiliyorum. ^^ Bu gerilim dizisini de izlemenizi öneririm. ^^

Aklıma takılan tek şey, acaba dizi o sonla mı bitti? Yoksa ikinci sezonu gelecek mi? Çünkü bana biraz açık uçlu bir son gibi geldi ve devamının gelip gelmeyeceğini merak ediyorum. Belki sınav haftam geçtikten sonra webtoonu tekrar okur bir fikir edinirim.

Daha sonrasında da webtoonun yorumunu buraya girebilirim. Şimdilik yazımı burada sonlandıracağım.

Fragmanı koymadan önce birkaç alıntı bırakayım sizlere.

“Tanrı kişiye kaldıramayacağı yükü yüklemez ama bence Tanrı insanları gözünde büyütüyor.”

“Tanrı bize bazen üstesinden gelmesi zor sıkıntılar verir.”

Dostların için canını feda etmekten daha büyük bir aşk yoktur. Tanrı’nın emrettiğini yaparsan sen onun arkadaşısın demektir.

“En koyu karanlık bile kısık ışıkta kaybolur.”

İnsan olarak doğduk, insan olarak ölmeliyiz.

-Böyle bir dünyada görgü neden umurundaki? +Çünkü bu dünyada hayatta kaldık.

Sayfayı terk etmeden önce, site içerisindeki reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz!

Semiha Kaya

6 Haziran 1998 doğumlu, hayalleri yaşından çok olan ve hepsini bir bir gerçekleştirmek için acayip hırs dolu bir insanım.
Hırsımın yanı sıra, üşengeç ve unutkan da olduğum için tüm planlarımı sonsuza dek yaşayacakmışım gibi yaparım lakin genelde anın tadını çıkartırım. Hem ne demiş James Dean?
"Sonsuza kadar yaşayacakmışsın gibi hayal kur. Bugün ölecekmişsin gibi yaşa."
İşte tam olarak ben de böyleyim. Sonsuz hayale sahibim ancak anımın da kıymetini biliyorum. Her anın tadını çıkartıyorum.
Size de anınız kıymetini bilmenizi tavsiye ederim, ne de olsa zaman geri dönmez. :)

Bana, instagram: semihaakaya kullanıcı adı üzerinden ulaşabilirsiniz!

Önerilen makaleler

2 Yorum

  1. […] birkaç araştırmanın sonunda fark ettim ki bu dizi de, Sweet Home gibi webtoon uyarlamasıymış. […]

  2. […] Sweet Home, Alice in Borderland, Re:Mind, Train to Busan ve daha tonla örnek verebileceğim dizi ve filmler […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: