Black – Dizi Yorumu

Merhaba arkadaşlar! Yeni bir dizi yorumuyla karşınızdayım.

Bu kısımdaki yazıyı fazla uzatmadan dizi yorumuna geçmek istiyorum zira burada çok fazla yazdığım için yorum yapmaya gelince, ya bunu zaten yazmıştım moduna girip yorumda eksik eksik yazıyorum.

O yüzden, hemen şimdi sizlere dizinin konusundan, kadrosundan ve yorumumdan bahsedeyiiim.

Black – Dizi Konusu:

Dizi, bir ölüm meleği (Song Seung-Hun) ile insan bir kadının (Go Ara) gizemli ve romantik hikâyesi anlatmaktadır.

Black – Dizi Kadrosu:

Song Seung-Hun dizide bir ölüm meleği olan Black (Siyah) karakterini canlandırmaktadır. O, dedektif olan bir insanın vücudunu ödünç alarak Ha-Ram (Go Ara) adındaki bir insan kadına âşık olur. Ancak, cennetin kuralları çiğnediği için dünya hakkındaki anıları silinir. – “Ölümü koruyan bir adam”

Go Ara dizide ölümün gölgesini görebilen Ha-Ram karakterini canlandırmaktadır. O ve Black insanların hayatlarını kurtarmaya çalışır. – “Ölümü öngören bir kadın”

Lee El / Yoon Soo-Wan

Kim Dong-Jun / Oh Man-Soo

Kim Tae-Woo / Ölüm Meleği No.444 (Ölüm Meleği Black)

Jo Jae-Yun / Ölüm Meleği No.007

Lee Gyu-Bok / Ölüm Meleği No.416

Kim Won-Hae / Na Gwang-Gyun

Jung Suk-Yong / Bong Man-Sik

Lee Cheol-Min / Oh So-Tae

Heo Jae-Ho / Park Gwi-Nam

Oh Cho-Hee / Tiffany

Park Jung-Hak / Ha-Ram’ın üvey babası

Park Doo-Sik / Je Soo-Dong

Kim Jae-Young / Reo

Kim Jung-Young / Ha-Ram’ın annesi

Kim Hyung-Min / Ha-Ram’ın babası

Ji Su-Won / Moo-Gang’ın annesi

Black – Dizi Yorumu:

Yukarıda konusu hakkında tek bir cümle yazılmış olsa da aslında çok derin bir kurgusu vardı dizinin.

Şimdi bölümler biraz fazla uzundu, ben tam bölüm bitti derken bir bakıyordum daha yarım saati anca geçmiş… Anlayacağınız çok dolu bir diziydi ve kurgu enfesti. Daha önce kitabı ya da yorumumu okudunuz mu bilmiyorum ama Ejderha Dövmeli Kız‘ın yorumunda, sizlere çok büyük bir çemberin çizildiğini ve bu çember daraldıkça bütün karakterlerin birbirleriyle nasıl bağlantıları olduğunun ortaya çıktığı yorumunda bulunmuştum. Bağlantılar ve iç içe geçen olayların işleniş tarzını çok detaylıca gördüğümüzü söylemiştim.

Bu dizide de durum aynıydı. Büyük… Epeyce büyük bir ters köşe yaratacak şekilde zekice tasarlanmış bir kurguydu.

Sonu beni ne kadar tatmin etti? Nasıl olsun isterdim hâlâ emin değilim ama diziyi izlerken çabucak bitsin de yeni diziye başlayayım kafasında olduğum için kendimi bir miktar kötü hissediyorum. Zira, aceleye getirmeden yavaş yavaş bütün problemleri çözerek ilerlemek aşırı keyif verici olabilirdi.

Özellikle de, polisiye işlenişi çok iyiydi. Gözlenen olayların arkasında neler döndüğünü ve kimin neden o olayla bağlantılı olduğunu çözdüğümüzde verdiği his… Gerçekten çok iyiydi.

Ayrıca, Black karakterinin, dedektifliği öğrenmek için diziler izlerken Voice‘un sahnesini kullanmaları detayını hemen yakaladım ve aşırı mutlu oldum diyebilirim. Zira Voice da benim beğenerek izlediğim polisiye dizilerden birisiydi.

Ek olarak, Black’i ne kadar sevmiş olursam olayım… Ben bu dizide ikinci erkek sendromuna yakalandım ve 18 bölümlük dizinin hepi topu 10-12 bölümünde yer alan ikinci erkeğimiz olan Oh Man-Soo’ya aşırı vuruldum. Çok samimi, içten ve şeker bir karakter olması beni kendisine aşırı derecede çekti.

Sevimliliği, çevresindekilere rağmen iyi oluşu… Onu alıp böyle bağrıma basasım ve bütün kötülüklerden koruyasım geldi…

Diziyi önerir miyim? Polisiye, gizem seviyorsanız eh biraz da fantastik olsun keyiflenelim diyorsanız… Mutlaka tercih etmeniz gereken dizilerden birisidir diyebilirim. Ama benim yaptığım gibi, aman bitsin de yeni diziye de başlayayım kafasıyla yapmayın. Severek bütün sahneleri çözmeye çalışarak izleyin.

Ah… Bu arada…

Arkadaşlar gerçekten çok güzel diziydi ve yazıyı bitirmeden önce bu dizinin Kuduz Köpeği olan Na Gwang-Gyon’dan bahsetmek istiyorum…

Clara’ya olan o tertemiz sevgisini içinde yıllarca yaşatmış, onun cesedini bulduğunda katilini de bulmak için dişini tırnağına takmış temiz yürekli bir dedektifti… Özellikle de bir sahnede, Black’i durdurmak için sıçrayıp kolunu ısırdığı sahne… Beni benden almıştı. Ayrıca, ben bu adamı zaten daha önce de gördüğüm dizilerden dolayı çok seviyordum.

Kendisini, Strong Woman Do Bong-Soon, While You Were Sleeping, Hymn of Death, Hotel del Luna, He is Psychometric, Player gibi dizilerde izlemiştim. Hatta izlemeye niyetlendiğim birkaç dizide daha oynadığını öğrenince açıkçası sevindim. Kendisi, severek izlediğim oyunculardan birisidir.

Ayrıca Go Ara’nın gözlerine değinmek istiyorum… Başlangıçta lens olduğunu sanmıştım, hatta efekt olabilir falan demiştim ama kendi göz rengiymiş. O kadar güzel ki, diziyi izlerken gözlerine bakmaktan çoğu kez altyazıyı kaçırdığım oluyordu. Gerçekten, Go Ara bu dizi için doğmuş sanki. Gözlerinin ölümü görmesi bu yüzden de siyah gözlüklerle o güzel gözlerini saklaması… Ah..

Uzun lafın kısası, bu diziyi izleme listenize ekleyin. >.<

Semiha Kaya

6 Haziran 1998 doğumlu, hayalleri yaşından çok olan ve hepsini bir bir gerçekleştirmek için acayip hırs dolu bir insanım.
Hırsımın yanı sıra, üşengeç ve unutkan da olduğum için tüm planlarımı sonsuza dek yaşayacakmışım gibi yaparım lakin genelde anın tadını çıkartırım. Hem ne demiş James Dean?
"Sonsuza kadar yaşayacakmışsın gibi hayal kur. Bugün ölecekmişsin gibi yaşa."
İşte tam olarak ben de böyleyim. Sonsuz hayale sahibim ancak anımın da kıymetini biliyorum. Her anın tadını çıkartıyorum.
Size de anınız kıymetini bilmenizi tavsiye ederim, ne de olsa zaman geri dönmez. :)

Bana, instagram: semihaakaya kullanıcı adı üzerinden ulaşabilirsiniz!

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. İyi kurgulanmış ancak Baş kadın oyuncunun tam bir salak olduğu bir dizi. Bu kadını bu kadar inandırıcılıktan uzak , ucuz kahramanlık şovunda olarak göstermek zorunda mıydılar?.ayrıca rol kabiliyeti de vasat. Devamlı nefes nefese yapay bir heyecanla konuşması ve donuk yüzü duygularını hiç yansıtmıyordu. Tek olumlu söyleyeceğim son derece güzel gözleri vardı. Bunun dışındaki karakterler gayet iyiydi. Özellikle kuduz köpek dedektif ve Black’in arkadaşı Joseon dönemi azraili çok beğenidim. Ayrıca Leo karakterinin de yansıtılması iyiydi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: