YERALTI GÜNLÜKLERİ SERİSİ | GREGOR VE GRİ KEHANET KİTAP YORUMU

YERALTI-GÜNLÜKLERİ-SERİSİ-|-GREGOR-VE-GRİ-KEHANET-KİTAP-YORUMU

Merhaba arkadaşlar, nasılsınız ? Ben harikayım çünkü beş senedir kitaplığımda okunmayı  bekleyen Yeraltı Günlükleri Serisine başlayabildim ve seri gerçekten ama gerçekten çok iyi ilerliyor. Suzanne Collins gerçekten çok güzel bir dünya yaratmış bu seriyle beraber. Eğer okumadıysanız, mutlaka okuyun derim. Biraz eski bir seri ama inanın okuduğunuza değecek bir seri.

 

Öncelikle dilinden biraz bahsedeyim, dili gerçekten çok akıcı ve her yaşta insanın okuyabileceği bir kitap, ve içeriği sebebiyle 10 yaşındaki çocuktan 30-40 yaşındaki insana kadar herkesin okuyabileceği bir kitap. Yani hem küçüklere hitap ediyor hem de büyük bir insan da okurken ondan keyif alıyor.

 

Kitap Gregor ( on yaşlarında) isminde bir karakterimiz ve kız kardeşi Bot’un (iki-üç yaşlarında) çamaşır yıkamak için indikleri bodrumda bir delikten düşmeleriyle başlıyor. Metrelerce aşağıya düştükten sonra orada devasa hamam böcekleri ile tanışıyorlar ve hamam böcekleri onları yeraltlı insanların şehrine götürüyor.

 

Bu yeraltlı insanların tenleri bizden daha da açık bir tona sahip ve gözleri de eflatun renklerde insanlar. Ayrıca tahmin edebileceğiniz üzere orada güneş yok ! Tamamen yapay ışıklar ve açık tenlerinin sebebi de büyük ihtimalle bu.

 

Yeraltına ilk inen insan Sandwiç adında bir insan ve bazı kehanetler yazmış ölmeden önce,  Gregor  ve kardeşi de yeraltına indikten sonra bu kehanetler gerçekleşmeye başlıyor.

 

Kitapta, hamam böcekleri, fareler, sıçanlar, yarasalar, karıncalar, ateş böcekleri yer almakta ve hepsi de devasa boyutlardadır. Gerçekten okurken büyük bir zevkle okuduğum bir seri oldu kendisi. Normalde pek böceklerle, özellikle hamam böcekleriyle pek aram yoktur ama kitapta bunlar hoşuma gitti .


 

Size ilk kitaptan bahsedeyim şimdi de;

    Gregor ve Gri Kehanet

 Bu kitap serimizin ilk kitabı olmakla beraber bütün yaşanacak maceralarında temelini oluşturan kitap. Gregor ve kardeşi Bot’un yer altına inmesiyle beraber kehanetler zinciri başlar ve ilk kehanette Gri Kehanettir.

Kitapta Gregor’un babasının yaklaşık iki sene önce kaybolduğunu ve tahmin edeceğiniz üzere onun da aynı delikten yer altına düştüğünü öğreniyoruz. E Gregorda bunu öğrendikten sonra kehanet olsun ya da olmasın babasını kurtarıp eve dönmek istiyor. Kısaca ilk kitapta Gregor babasını kurtarmak için ‘’Gri Kehanet’’ ile birlikte bir yola çıkıyor ve bu sürede yaşadıkları asla bitmeyen maceraları ve aksiyonları okuyoruz. Her kitapta da olduğu gibi bazı fedakarlıklar gerekiyor ve bu fedakarlıkları okuyoruz biraz da. Gregor babası kaybolduktan sonra, o yaşta yüklendiği sorumluluklardan dolayı bütün yolculuk boyunca kardeşiyle ilgilenmek zorunda kalıyor ve çok da başarılı oluyor.

Sonunda başarıp başarmadıklarını, sizi çok şaşırtacak bazı olaylar dizisini elbette size söylemeyeceğim, merak edip okuyun kitabı 🙂

 

Kitabın başarılı kurgusu ve akıcı dili sebebi ile 5/5 puan hak ettiğini düşünüyorum. Ayrıca Suzanne Collins‘e Açlık Oyunları serisinden sonra bu Yeraltı Günlükleri Serisiyle tekrardan hayran kaldım. Seriyi okuyun ve okutturun. Bol kitap okumalı günler diliyorum :*

– Serinin devamının yorumu için sitemizde bulunan reklamlara tıklayarak bize destek olur musun?

Aybike Parlak

3 Mart 1998 doğumluyum, doğduğum andan itibaren hayvanlarla beraber büyüdüm, şuanda da 2 kedi, 1 köpek annesiyim. Hayal kurmayı, gezmeyi, arkadaşlarımı, kitap okuyup bir şeyler izlemeyi ve yazmayı küçüklüğümden beri çok seviyorum. Hayatta ki amacımı hala kestirebilmiş değilim ama şuanlık hayvanlarla ilgilenmeye çalışıyorum, çünkü onların bize ihtiyacı var. (Veteriner Teknikerliği öğrencisi oldum bu yazıyı yazdığımdan beri.
Genel olarak çok tembel birisiyim (blog işi tembelliğe karşı ama halledicez bir şekilde) Ortaokuldayken çok fazla deneme türü, hikaye yazıyordum fakat baya bir süredir yazmıyorum ayrıca şu sıralar kitap okumakta da zorlanıyorum ama kitaplara ve yazma işine tekrar odaklanmak istiyorum.
Kısaca deneyimlerim, sevdiğim şeyler, yorum yapmak istediğim şeyleri sizinle paylaşmak, fikrimi belirtmek istiyorum. Umarım sizin için de yararlı olur. Henüz insanlara kendimi anlatma konusunda yetersiz de olsam beni anladığınızı umuyorum ve zamanla geliştikçe her şey daha iyi olacak. Umarım yazılarımızı beğenirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: