SWEET TOOTH – DİZİ YORUMU (1. SEZON)

efsunlublog-sweet-tooth

Se-lam-laaar. Bugün büyük bir mutlulukla bloga girip hemen yazımı hazırlamaya başladım, başlıkta gördüğünüz gibi Sweet Tooth isimli yeni dizi hakkında sizlerle fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Yeni dediğime bakmayın 4 Haziran 2021 tarihinde Netflix’de gösterime girdi. Dizi, Jim Mickle tarafından geliştirilen, Amerikan fantezi drama türündedir.

 

 

sweeth_tooth_efsunlublog

Sweet Tooth, daha önce hem Marvel hem de DC Comics platformu altında önemli serilerde görev alan Kanadalı yazar Jeff Lemire’in aynı adlı çizgiroman serisinden diziye uyarlanmış. DC Comics’in Vertigo markası tarafından yayımlanan çizgiroman, 2013 yılında okurlarla buluşmuş.

E Marvel demişken Robert Downey Jr. ve eşi Susan Downey’ nin  yapım şirketi Team Downey de dizinin yapımcıları arasında yer aldığını söylemeden olmaz bu iş.

Diziye dair ilk yorumların pozitif olması ve  diziden “duygusal olarak etkileyici” , “eğlenceli” gibi sözlerle bahsediliyor.

 

sweet-tooth-efsunlublog-1

 

KONUSU

İlk izlediğim andan, hatta dizi posterinden itibaren gönlümde taht kuran dizinin konusu ise şöyle ;

On yıl önce yaşanan ” Büyük Çöküş” dünyayı tamamen alt üst etmiş, hemen ardından da dünyaya gelen bütün bebeklerin, insan-hayvan karışımı ”melez” olması sonucu büyük bir arbede yaşanmış. Ölen insanlar mı dersiniz, hastalık belirtisi gösteren insanların ve tüm eşyalarının yakılması mı dersiniz, yoksa melez bebekleri avlayan insanlar mı dersiniz…. Her tür olay var dizide.

Bu olayların en başında ana karakterimiz olan Gus’ın Pubba’sı (babası) , Gus’ı da alıp ormanda her şeyden uzak bir bölgede yeni bir hayat kurar. Herkesten ve her şeyden izole şekilde büyüyen Gus diğer melezlerin aksine konuşabiliyor. İlerleyen bölümlerde karşısına çıkan kişiler, olaylar sonucunda bunun onun hayatını ne kadar etkilediğini ve yön verdiğini fark ediyoruz.

 

efsunlu-blog-sweet-tooth

 

 

Benim fikrime gelecek olursak bir an önce ikinci sezon çıkmalı ve bir günde bitirilmeli !!!! Ben bayıldım bu diziye. Tam çerezlik, yaz günlerinde ailecek izlemelik, kurgusu 10/10 olmuş bir dizi. Tam da corona zamanında dizinin çıkması bana biraz da düşündürdü, corona bizim dünyamıza da böyle bir etki yapsaydı ne olurdu ? Bununla ilgili fikirleriniz varsa yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

 

 

FRAGMAN

https://www.youtube.com/watch?v=5up9VhxNaQs

Aybike Parlak

3 Mart 1998 doğumluyum, doğduğum andan itibaren hayvanlarla beraber büyüdüm, şuanda da 2 kedi, 1 köpek annesiyim. Hayal kurmayı, gezmeyi, arkadaşlarımı, kitap okuyup bir şeyler izlemeyi ve yazmayı küçüklüğümden beri çok seviyorum. Hayatta ki amacımı hala kestirebilmiş değilim ama şuanlık hayvanlarla ilgilenmeye çalışıyorum, çünkü onların bize ihtiyacı var. (Veteriner Teknikerliği öğrencisi oldum bu yazıyı yazdığımdan beri.
Genel olarak çok tembel birisiyim (blog işi tembelliğe karşı ama halledicez bir şekilde) Ortaokuldayken çok fazla deneme türü, hikaye yazıyordum fakat baya bir süredir yazmıyorum ayrıca şu sıralar kitap okumakta da zorlanıyorum ama kitaplara ve yazma işine tekrar odaklanmak istiyorum.
Kısaca deneyimlerim, sevdiğim şeyler, yorum yapmak istediğim şeyleri sizinle paylaşmak, fikrimi belirtmek istiyorum. Umarım sizin için de yararlı olur. Henüz insanlara kendimi anlatma konusunda yetersiz de olsam beni anladığınızı umuyorum ve zamanla geliştikçe her şey daha iyi olacak. Umarım yazılarımızı beğenirsiniz.

Önerilen makaleler

2 Yorum

  1. Bu diziyi 2021 ‘in en iyi dizileri listesini hazırlarken keşfettim ve izleme listeme aldım. Dizi hakkında sormak istediğim acaba içerik olarak çocuklara mı hitap ediyor? Yani kan, vahşet falan var mı?

  2. Merhaba, yorumunuzu yeni fark ettim. Kan ve vahşet pek bulunmamakta, kavgalar var, kötü tarafın saldırdığı sahneler var fakat çocukların da izleyebileceği şekilde uyarlamışlar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: