Netflix’te Bilim-Kurgu #1

Merhaba arkadaşlar! Bir seri başlatmıştık hatırlarsanız, Netflix Önerileri diye… İşte size, Netflix’ten bilim-kurgu önerileri! :’)

Netflix Önerileri serimizden memnun musunuz? Bugün de sizlere favori türüm olan Bilim Kurgu dizi önerilerinde bulunacağım. Severek izlediğim ve izlemeyi düşündüğüm beş bilim kurgu dizisini kısaca sizlerle paylaşıyorum.

1- Orphan Black

Konu: Dizinin başrolünü oynayan Tatiana Maslany, klon oldukları ortaya çıkan benzer birkaç kişiyi canlandırmaktadır. Dizi, Sarah Manning üzerine odaklanmaktadır; klonlarından biri olan Elizabeth Childs’ın intiharına tanık olduktan sonra onun kimliğini üstlenir. Dizi insan klonlamanın etik ve ahlaki sorunlarını ve kişisel kimlik sorunları üzerine etkisini gündeme getirmektedir.

Söylemem gerek ki, zamanın bu diziyi bayılarak izlemiştim ve yakın zamanda vakit bulursam tekrar izlemeyi düşünüyorum, hazır Netflix’e de gelmişken. Ek olarak, Tatiana Maslany’nin müthiş oyunculuğuna hayran kaldım. Tek başına dizinin bel kemiği oldu resmen.

2- Star-Trek: Discovery

Konu: Star TrekDiscovery, temelde ana serinin de öncesinde geçen bir zaman aralığını konu alıyor. Bu dönemde Klingon ve Federasyon’un savaşı patlak vermiş ve Federasyon’un da en büyük kozu Discovery‘nin uzay-zamanı bükebilen bir teknoloji ile seyahat edebilme özgürlüğü.

3- Black Mirror

Konu: Yeni teknolojilerin getirileri, değişen siyaset, medya, sanat anlayışının değişimi her bölümü farklı olan dizide bilim kurgu ögeleriyle anlatılmaya çalışılır. Gelişen teknoloji dünyayı daha yaşanır bir hale mi getirir yoksa tutsak olarak yaşanacak bir evrene mi hapseder insanları?

4- The 100

Konu: 97 yıl sonra yeryüzünde yaşayan insanların ölümüyle sonuçlanan nükleer bir savaş gerçekleşmiş ve dünyanın yüzeyi yaşanılamayacak seviyede radyasyonla kaplanmıştır. Bilinen tek hayatta kalanlar gezegenin yörüngesinde bulunan 12 farklı ülkeye ait istasyonlarda yaşayanlardır ve bu uzay istasyonları Ark ismindeki istasyonun oluşturulması için Jaha başkanlığında birleşir. Kaynaklar kıttır, suçun türüne bakılmaksızın 18 yaşın üstündeki suçlular uzaya fırlatılarak ölümle cezalandırılmaktadır. Ark’ın kaynakları tükenmektedir, yeni yaşam kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. 100 genç mahkûmun dünyaya gönderileceği duyurulur ve yaşam olanaklarının öğrenilmesi amacıyla eski suçlarının bağışlanacağı söylenerek son savaştan önce kurulan, içinde bolca bozulmayan erzak bulunduğu düşünülen Weather Dağı’nın yakınına eski bir uzay gemisiyle gönderilir. Planlananın aksine gençler dağın uzağına iner ve geçici bir topluluk kurmak için aralarında mücadele eder. Ancak sorunları bunlarla sınırlı kalmayacak ve Dünyalılar diye adlandırılan, yeryüzünde nükleer patlama ve radyasyondan kurtularak sağ kalmayı başarmış bazı insanlar; Biçiciler adındaki yamyama dönüşmüş dünyalılar ve dağ adamlarıyla karşılaşacaklardır.

5- Snowpiercer

Konu: 2031 yılında, küresel ısınmayı durdurmak üzere yapılan bir deney yanlış gitmiş ve dünya yeniden buzul çağına dönmüştür. Bu felaketten geride kalan az sayıda insan, Snowpiercer adı verilen bir trende yaşamak zorunda kalmıştır. Ancak trendeki insanlar yöneten ve yönetilen kesim olarak ikiye ayrılmıştır. Sürekli ezilen arka vagon halkı, artık bu duruma bir son vermek istemektedir.

6- %3

Konu: İkiye bölünmüş dünyada bir taraf modern, zengin bir yaşam sürerken diğer taraf ise ekonomik açıdan oldukça kötü, sefalet ve yoksulluk içinde hayatta kalmaya çalışmaktadır. Zorlu şartlarda yaşayan insanlara dünyanın daha iyi olan tarafına geçmek için bir şans verilir.

7- My Holo Love

Konu: Dizi, yalnız bir kadının (Ko Sung-Hee) yapay zekâ ‘Holo’ (Yoon Hyun-Min) ile karşılaştıktan sonra meydana gelen olayları konu almaktadır.

Dizi hakkındaki detaylı yorumuma buradan ulaşabilirsiniz!

8- Biohackers

Konu: Bir tıp öğrencisi, Almanya’nın en iyi üniversitelerinden birine girer. Ama asıl amacı, bir aile trajedisi ile bir profesörü birbirine bağlayan komployu açığa çıkarmaktır.

9- W – Two Worlds Apart

Konu: Kang Chul (Lee Jong-Suk) 18 yaşındayken Olimpiyatlarda atıcılık alanında ülkesini temsil eden başarılı ve örnek gösterilen bir öğrenci iken bir gün gizemli bir katil tarafından ailesinin katledilmesiyle hayatı alt üst olur.

10- Memories of the Alhambra

Konu: Dizi, İspanya’nın Granada şehrine iş gezisi için giden bir yatırım şirketinin CEO’su (Hyun Bin) ve eski bir pansiyon işleten bir kadının (Park Shin-Hye) karşılaşması ile başlayan tuhaf bir hikâyeyi konu almaktadır.

Netflix Önerileri serimizin, paylaşılan diğer yazıları:

Netflix Önerileri 1: Animeler

Netflix Önerileri 2: Kore Dizileri

Netflix Önerileri 3: Mini Dizler

Netflix Önerileri 4: Yeni Yıl Filmleri

Semiha Kaya

6 Haziran 1998 doğumlu, hayalleri yaşından çok olan ve hepsini bir bir gerçekleştirmek için acayip hırs dolu bir insanım.
Hırsımın yanı sıra, üşengeç ve unutkan da olduğum için tüm planlarımı sonsuza dek yaşayacakmışım gibi yaparım lakin genelde anın tadını çıkartırım. Hem ne demiş James Dean?
"Sonsuza kadar yaşayacakmışsın gibi hayal kur. Bugün ölecekmişsin gibi yaşa."
İşte tam olarak ben de böyleyim. Sonsuz hayale sahibim ancak anımın da kıymetini biliyorum. Her anın tadını çıkartıyorum.
Size de anınız kıymetini bilmenizi tavsiye ederim, ne de olsa zaman geri dönmez. :)

Bana, instagram: semihaakaya kullanıcı adı üzerinden ulaşabilirsiniz!

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. […] Netflix 5 – Bilim Kurgu Önerileri […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: